♛הידעתם? קצת מידע לא יזיק לפני הטקס♛

הברית שבינינו לאלוקים

מצוות בני ישראל

גם לדתים וגם לחילונים

הטקס החשוב ביהדות

אם אתם מבית דתי אתם בטח יודעים שברית המילה היא החוזה הקדום ביותר בין אדם לאלוהים. זו לחיצת היד הראשונה שמחייבת אותנו לאלוהים ואותו אלינו, שהרי אם הורדנו חלק מאיתנו עבורו הוא יהיה איתנו לתמיד, בטוב וברע. חשוב שנבין סוד קטן שמאחורי הטקס הזה, אם אחרי יצירה של אלוהים אנחנו צריכים לעשות פעולה מסויימת להפוך אותה למושלמת יותר, יש כאן מסר. אנחנו כאן כדי לתקן את הבריאה ולשפר אותה. אחרת היינו נולדים נימולים, לא? הכתובים מספרים שאחרי שביצע אברהם אבינו את הברית (הוא עשה אותה לעצמו!) התחיל לשמוע את אלוהים מדבר אליו גם כשהוא עומד, עד אז היה צריך ליפול ארצה כדי לשמוע את דברו.

ברית המילה נערכת כאשר התינוק בגיל שהוא אינו יכול להחליט בעצמו אם הוא רוצה או לא, זה, לפי הפירוש, שהברית היא מחוייבת. היא נערכת בעצם בבין התינוק, אלוהים והורי התינוק. ההורים מחליטים שהם רוצים שאלוהים יכבד את ה"חוזה" גם עם הילד שלהם, כמו עם יתר היהודים. ולכן מבצעים אותה עוד לפני שהתינוק עצמו מסוגל להחליט. מאותו יום, בין אם יגדל הילד להיות חילוני ובין אם יהיה דתי גמור, הברית תעמוד בינו ובין אלוהיו, שמחוייב אליה לא פחות ממנו.

יש משהו בברית המילה ש"תופס" את כולנו.

אם באתם מבית חילוני, דווקא, ונולדתם להורים חילוניים, אז למה גם אתם עברתם ברית מילה?

למה להורים לא אכפת לאכול חזיר, להדליק אש בשבת ואפילו לא לשמור את יום כיפור, אבל כן מחליטים למול את בנם? מוזר, לא?

אז חכמי הדור מספרים שיש מצוות שישארו איתנו עד סוף הדורות. כלומר המצוות הללו לא יעלמו מהעולם. על פי מה הוחלט איזו מצווה תשאר ואיזה עלולה להעלם? גם לזה מצאו תשובה הולמת.

מצוות שבני ישראל היו מוכנים לשלם בחייהם כדי לעשותם אלו המצוות שלא יעלמו מהעולם.

בדורנו אנחנו נוהגים מיד לחשוב על תקופת השואה, שבה אסרו על סממנים וטקסים יהודיים דתיים. אבל זה לא התחיל שם. חזל הבינו עוד בתקופת המקרא שברית המילה שהולכת להשאר ולהישמר על ידי בני ישראל ולא תכחד מהעולם. אפילו אם תהיה המצווה האחרונה שתשאר.

קצת מספרים...

50,000 טקסי ברית מילה נערכים כבכל שנה בישראל!

מדהים לגלות שגם בארצות הברית לא מעט הורים בוחרים למול את בנם, לאו דווקא בגיל שמונה ימים, אבל מסיבות רפואיות עורכים אף הם את הפרוצדורה הזו. וגם מבחינת המראה והאסטטיקה. כמו גם בעוד כמה מקומות בעולם בהם זה נפוץ.

בארץ בסביבות 3% אחוז מהאוכלוסיה מסרבת למול את ילדהם. נהוג לחשוב שהחילונים מקיימים את הטקס כדי שהילד לא ירגיש חריג במקומות כמו צבא ומצבים אינטימיים, אבל מהשקר הזה, שעורכיו הם נגד ברית מילה, עולה כי גם החילונים, ברובם, עושים זאת כדי לשמר את הסממן היהודי. גם החילוניים ביותר רוצים עדיין איזו קרבה ליהדות שלהם, משהו ראשוני שיחבר אותם למסורת.

!כ-100 מקרים בלבד מכל בריתות המילה שנערכות כל שנה מסתבכים ומגיעים לבית חולים. אין מה להבהל

אם קראתם את הפיסקה הקודמת אתם מבינים שזה 100 מיתוך 50,000 מדובר באחוז ממש קטן. אפילו אם משווים את זה לכל ניתוח או פעילות חודרנית אחרת, שנערכת בבית החולים ולא באולם אירועים, עדיין מדובר במספרים נמוכים ביותר. מדהים, לא

בתי החולים מצידם חייבים לדווח למשרד הבריאות על כל ילד שהגיע אליהם בעקבות הסתבכות של ברית מילה. ברוב המקרים בהם מגיע תינוק בעקבות מילה שהסתבכה מדובר על שטפי דם ולא משהו יותר מסובך, מטפים בזה מהר ובמקום. רק מקרה אחד בודד מתוך 100,000 בריתות הופך

50.000 טקסים בשנה

הניתוח בין בטוחים

הרוב בארץ עברו המילה

הסתבכות מאוד נמוכה